Vláda okradla najchudobnejších a zaplatíte to vy!

Výška minimálnej mzdy od 1.1.2017 vo verejnom a súkromnom sektore.

Vláda okradla najchudobnejších a zaplatíte to vy!

Podľa sociálnej poisťovne až 100.000 ľudí poberá na Slovensku minimálnu mzdu.

Vláda SR rozhodla o zvýšení minimálnej mzdy od 1.1.2017. Vláda SR si však v zákone stanovila, že štát bude vyplácať len 45-90% z minimálnej mzdy, ktorú na rovnakých pozíciách musia po novom vyplácať súkromné spoločnosti. To znamená, že štát si váži prácu ľudí vo verejnom sektore omnoho menej, ako to požaduje od súkromníkov.

Výška minimálnej mzdy od 1.1.2017 vo verejnom a súkromnom sektore.

Miroslav Beblavý: Štát okráda najchudobnejších pomocou dvojakej minimálnej mzdy

Ľudia s najnižšími príjmami sú v obrovskom ohrození. Prečo sa táto otázka dotýka aj strednej vrstvy? Minimálna mzda na takýchto úrovniach často nestačí pokryť životné náklady a stačí sotva na živorenie. Vôbec nestačí pokrývať starostlivosť o deti. Preto štát používa rôzne sociálne opatrenia, ktorými takýmto pracujúcim a rodinám „pomáha“. Od príspevku na bývanie, po umiestňovanie detí v detských domovoch. Tým vlastne dotuje prácu pre podnikateľov vyplácajúcich minimálnu mzdu. Naviac to zamestnáva armádu birokratov. Pracujúci napriek tomu že pracujú, sú odkázaní na ponižujúcu pomoc štátu, ktorý im kladie prekážky pod nohy aby na takú pomoc dosiahli.

Suma sumárum – pracovníci s minimálnou mzdou dostanú vďaka sociálnej pomoci viac, ale všetkých nás to stojí omnoho viac než je samotná výška pomoci.

Naviac mnohí ľudia si v zložitých situáciách berú úvery, ktoré nedokážu splácať. A tak prestávajú pracovať. Neoplatí sa im to. Množstvo z nich má na krku aj viacero exekúcií. Legálnou prácou zarobia peniaze, o ktoré hneď prídu.

Počty nevybavených exekúcií do roku 2015

Podľa Slovenskej komory exekútorov bolo v roku 2016 otvorených 453 870 nových exekúcií, ukončených bolo 62 276 exekučných konaní a ku koncu roka 2016 zostalo otvorených 391.594 z týchto novootvorených exekučných prípadov. Lenže celkové množstvo otvorených prípadov je podľa MS SR presahuje neuveriteľné 3 mil. prípadov! Mnohí ľudia majú totiž na krku viac exekúcií.

Rôzne novely z dielne Ministerstva spravodlivosti v roku 2017 priniesli viaceré zlepšenia a možnosti oddĺženia dlžníkov. Náklady budú niesť veritelia. Očakávali by ste, že to budú banky a úverové spoločnosti? Chyba! Najväčšími veriteľmi sú Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne. Lenže podľa novej legislatívy, dlhy voči štátnym inštitúciám nemajú podliehať oddĺženiu. S veľkým odstupom sú poisťovne sprevádzané Dopravným podnikom Bratislava. Dlhy teda opäť zaplatíme zo štátneho rozpočtu nejakou formou oddĺženia.

Záver: minimálne mzdy, ktoré vyzerajú na prvý pohľad lacné pre zamestnávateľov a hlavne pre štát, sú omnoho drahšie a ich nedostatočnú výšku zaplatíme všetci. Ja osobne prehlasujem, že by som sa kľudne zriekol príspevku do štátneho rozpočtu od najnižšie príjmových skupín. Ak im ostane viac prostriedkov, bude to pre nás všetkých len dobre.

Autor je organizátorom III. Veľkého protikorupčného pochodu v Prahe a členom tímu Pražskej kaviarne.

Leave a Reply