Startupy, inovácie versus korupcia v SR

Startupy, inovácie versus korupcia v SR

Témou prvého diskusného večera 4.10.2017 boli startupy, inovácie versus korupcia v SR.

Startupy, inovácie versus korupcia v SR [Pražská kaviareň].

Do Impact HUB-u prijali pozvanie:

Vanda Tuchyňová

novinárka, predsedníčka OZ ProtiKorupcii

Novinárka, trojnásobná držiteľka Novinárskej ceny Nadácie Otvorenej spoločnosti v kategórii „Najlepší regionálne odvysielaný príspevok“ (2009,2010,2011). V roku 2012 získala nomináciu na Novinársku cenu za najlepší rozhovor, diskusiu v elektronických médiách. Je zároveň džiteľkou vyznamenania Ďurka Langsfelda za statočnosť. Študovala žurnalistiku na Masarykovej univerzite v Brne. 10 rokov pracovala v Slovenskom rozhlase,  v súčasnosti je novinárkou na voľnej nohe. Vedie verejné diskusie s orientáciou na témy samosprávnej politiky, kritického myslenia médií, kresťanskej spirituality. Je zakladateľkou združenia Papavero, aktívne v revitalizácii mestských – schátralých – pôvodne zelených plôch. Verí, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti.

Michal Truban

entrepreneur, triatlonista, blogger

Ing. Michal Truban sa narodil 22. október 1983 v Čadci. Je to podnikateľ, spisovateľ, zakladateľ a spolumajiteľ webhostingovej spoločnosti Websupport, angel investor a zakladateľ viacerých startupov, spoluzakladateľ Slovensko.digital a Progresívneho Slovenska, člen viacerých mimovládnych združení, bloger a amatérsky športovec.

V roku 2012 sa Websupport stal jednotkou na trhu a o rok nato, v roku 2013, sa stal 8. najrýchlejšie rastúcou IT firmou v strednej a východnej Európe podľa Deloitte Fast.

V roku 2015 bol vyhlásený za IT Osobnosť roka.

Michal Truban sa verejne vyjadruje a bojuje proti korupcii,  hlavne v IT sektore. V roku 2015 nahlásil na políciu osoby, ktoré ponúkali firme Websupport vopred vyhrané tendre[4] a taktiež patril k tým, ktorí ostro vystúpili proti TechMatch, štátom organizovanej a predraženej konferencii.

Je spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovensko.digital, ktoré upozorňuje a pozastavuje nezmyselné štátne IT projekty a bojuje proti korupcii v  IT sektore. Taktiež je v správnej rade protikorupčnej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko.

Za jeho boj proti systematickej korupcii v oblasti informačných technológii mu bol v roku 2015 udelený Rad Ďurka Langsfelda.

Je členom správnej rady občianskeho združenia Progresívne Slovensko, ktorého cieľom je pomôcť ľuďom a Slovensku v presadení spoločenskej zmeny a jeho následnom progrese.

V roku 2016 Michal Truban je autorom besteselleru .Support (Ako vybudovať úspešný biznis, aj keď robíte jednu chybu za druhou).

V roku 2015 finišoval jeden z najťažších Ironmanov na svete Norseman.

 

Róbert Martin Hudec

študent VŠ, občiansky aktivista

 • Róbert Martin Hudec sa narodil 16. apríl 1994 v Bratislave
 • Študent európskych štúdií Komenského univerzity  v Bratislave
 • Na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, obhájil bakalárku na tému populizmus v kampaniach politických strán na Facebooku.
 • Je debatérom a krátko stážoval v prezidentskej kancelárii.
 • Počas polročného študijného pobytu cez Erasmus vo Fínsku si všimol, akí je obrovský rozdiel v angažovaní sa fínskych študentov v porovnaní s našimi. Zažil tam voľby do akademických senátov so stovkami kandidátov ktorí viedli aktívne kampane: “ U nás majú niektoré fakulty jedného kandidáta, ktorý to vyhrá s desiatimi hlasmi.“
 • Angažuje sa v boji proti korupcii: „Som silne presvedčený o tom, že všetci, čo sme sa tu zišli, bez ohľadu na to, či sme pravičiari, ľavičiari, liberáli alebo konzervatívci, máme jeden spoločný cieľ – chceme slušné Slovensko!“
 • V roku 2017 bol jedným z organizátorov Veľkého protikorupčného pochodu I, II, III.
 • Róbert Martin Hudec apluje vo svojich verejných prejavoch k účasti na voľbách a k občianskej angažovanosti: „Nezabúdajme, na jednu vec – táto krajina je naša a my sme tí, ktorí rozhodujú, ako sa tu bude žiť.“
 • V roku 2017 bol jedným z iniciátorov Protikorupčnej petície, s požiadavkami:
  • Vyšetrenie káuz „Bašternák“ a „Gorila“
  • Odvolanie ministra vnútra Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara
  • Odstúpenie špeciálneho prokurátora Kováčika
  • Zrušenie tzv. „Mečiarových amnestií“

Leave a Reply