Témou prvého diskusného večera 4.10.2017 boli startupy, inovácie versus korupcia v SR.
Startupy, inovácie versus korupcia v SR [Pražská kaviareň].
Do Impact HUB-u prijali pozvanie:
Vanda Tuchyňová
novinárka, predsedníčka OZ ProtiKorupcii
Novinárka, trojnásobná držiteľka Novinárskej ceny Nadácie Otvorenej spoločnosti v kategórii „Najlepší regionálne odvysielaný príspevok“ (2009,2010,2011). V roku 2012 získala nomináciu na Novinársku cenu za najlepší rozhovor, diskusiu v elektronických médiách. Je zároveň džiteľkou vyznamenania Ďurka Langsfelda za statočnosť. Študovala žurnalistiku na Masarykovej univerzite v Brne. 10 rokov pracovala v Slovenskom rozhlase, v súčasnosti je novinárkou na voľnej nohe. Vedie verejné diskusie s orientáciou na témy samosprávnej politiky, kritického myslenia médií, kresťanskej spirituality. Je zakladateľkou združenia Papavero, aktívne v revitalizácii mestských – schátralých – pôvodne zelených plôch. Verí, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti.
Michal Truban
entrepreneur, triatlonista, blogger
Ing. Michal Truban sa narodil 22. október 1983 v Čadci. Je to podnikateľ, spisovateľ, zakladateľ a spolumajiteľ webhostingovej spoločnosti Websupport, angel investor a zakladateľ viacerých startupov, spoluzakladateľ Slovensko.digital a Progresívneho Slovenska, člen viacerých mimovládnych združení, bloger a amatérsky športovec.
V roku 2012 sa Websupport stal jednotkou na trhu a o rok nato, v roku 2013, sa stal 8. najrýchlejšie rastúcou IT firmou v strednej a východnej Európe podľa Deloitte Fast.
V roku 2015 bol vyhlásený za IT Osobnosť roka.
Michal Truban sa verejne vyjadruje a bojuje proti korupcii, hlavne v IT sektore. V roku 2015 nahlásil na políciu osoby, ktoré ponúkali firme Websupport vopred vyhrané tendre[4] a taktiež patril k tým, ktorí ostro vystúpili proti TechMatch, štátom organizovanej a predraženej konferencii.
Je spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovensko.digital, ktoré upozorňuje a pozastavuje nezmyselné štátne IT projekty a bojuje proti korupcii v IT sektore. Taktiež je v správnej rade protikorupčnej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko.
Za jeho boj proti systematickej korupcii v oblasti informačných technológii mu bol v roku 2015 udelený Rad Ďurka Langsfelda.
Je členom správnej rady občianskeho združenia Progresívne Slovensko, ktorého cieľom je pomôcť ľuďom a Slovensku v presadení spoločenskej zmeny a jeho následnom progrese.
V roku 2016 Michal Truban je autorom besteselleru .Support (Ako vybudovať úspešný biznis, aj keď robíte jednu chybu za druhou).
V roku 2015 finišoval jeden z najťažších Ironmanov na svete Norseman.
Róbert Martin Hudec
študent VŠ, občiansky aktivista
- Róbert Martin Hudec sa narodil 16. apríl 1994 v Bratislave
- Študent európskych štúdií Komenského univerzity v Bratislave
- Na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, obhájil bakalárku na tému populizmus v kampaniach politických strán na Facebooku.
- Je debatérom a krátko stážoval v prezidentskej kancelárii.
- Počas polročného študijného pobytu cez Erasmus vo Fínsku si všimol, akí je obrovský rozdiel v angažovaní sa fínskych študentov v porovnaní s našimi. Zažil tam voľby do akademických senátov so stovkami kandidátov ktorí viedli aktívne kampane: “ U nás majú niektoré fakulty jedného kandidáta, ktorý to vyhrá s desiatimi hlasmi.“
- Angažuje sa v boji proti korupcii: „Som silne presvedčený o tom, že všetci, čo sme sa tu zišli, bez ohľadu na to, či sme pravičiari, ľavičiari, liberáli alebo konzervatívci, máme jeden spoločný cieľ – chceme slušné Slovensko!“
- V roku 2017 bol jedným z organizátorov Veľkého protikorupčného pochodu I, II, III.
- Róbert Martin Hudec apluje vo svojich verejných prejavoch k účasti na voľbách a k občianskej angažovanosti: „Nezabúdajme, na jednu vec – táto krajina je naša a my sme tí, ktorí rozhodujú, ako sa tu bude žiť.“
- V roku 2017 bol jedným z iniciátorov Protikorupčnej petície, s požiadavkami:
- Vyšetrenie káuz „Bašternák“ a „Gorila“
- Odvolanie ministra vnútra Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara
- Odstúpenie špeciálneho prokurátora Kováčika
- Zrušenie tzv. „Mečiarových amnestií“