List od Slovákov zo zahraničia domov na Slovensko

Mestá ktoré sa zapojili do protestov Som za slušné Slovensko

List od Slovákov zo zahraničia domov na Slovensko

Milí krajania,

obraciame sa zo zahraničia, kde toho času študujeme, pracujeme a žijeme. Skladáme Vám svoj veľký obdiv pred obrovským a silným hnutím, ktoré zjednocuje stále väčšiu časť našej vlasti pre myšlienku za slušné Slovensko.

Aj nám na Slovensku záleží. Preto spolu v piatok vyjdeme opäť do ulíc. Pripomenieme si Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú a to, že za pravdu a spravodlivosť je potrebné bojovať.

Aj keď sme počas dnešných dní ďaleko od Vás, v myšlienkach sme jednotní. Želáme si, aby sa Slovensko približovalo vyspelým krajinám, z ktorých Vám posielame niekoľko myšlienok pre inšpiráciu.

16.3.2018

Helsinki, Fínsko

Fínsko je krajina, ktorá má podľa Transparency International druhú najmenšiu mieru korupcie na svete. Zákony tu platia pre všetkých rovnako. Nedávno bol na 10 rokov odsúdený bývalý šéf Helsinskej protidrogovej polície za pomoc pri pašovaní drog. V inom prípade boli suspendovaní dvaja príslušníci polície za to, že nepokutovali vodičov, ktorí prekročili rýchlostný limit a boli zachytení kamerou.

Rovnosť pred zákonom dokážu zabezpečiť len morálni ľudia v exekutíve a dobré zákony. Na Slovensku musí skončiť politické krytie spáchaných trestných činov. My všetci k tomu môžeme prispieť tým, že sa budeme starať o veci verejné, o svet v ktorom žijeme. Držme si palce!

Zürich, Švajčiarsko

Švajčiarsko je krajina, ktorú Slovákom sľuboval už Vladimír Mečiar. Mnoho ľudí mu uverilo, ale jediné, čo nám teraz napadne pri spomienke na „mečiarizmus“, je zavraždený človek, Róbert Remiáš, alebo Oskar Fegyveres, svedok zavlečenia syna prezidenta do zahraničia, ktorý sa ukrýval práve vo Švajčiarsku.

Švajčiarsko, ktoré nám Mečiar sľuboval ale ani samotným Švajčiarsko nikto nedaroval. Museli si ho vybojovať predovšetkým ako jednotlivci, pretože ak niekto požaduje zmenu k lepšiemu, nie je inej cesty ako začať od seba.

Slušní, aktívni a asertívni jednotlivci tvoria väčšinu, tvoria občiansku spoločnosť, tvoria krajinu akou je Švajčiarsko. Nie peniaze, banky, hodinky alebo čokoláda, ale hodnotovo orientovaná a trvalo udržateľná spoločnosť. Toto je ich najcennejšie bohatstvo, toto je cesta, po ktorej sa môže teraz vydať aj Slovensko.

New York, Spojené štáty

Demonštrovať a nahlas povedať politikom, že nesúhlasíme s tým, ako a kam vedú našu krajinu je naše právo. O tom je demokracia, o tom je rozvinutá spoločnosť.

Aj v Spojených štátoch vyšli v týchto dňoch do ulíc tisíce ľudí, aby povedali svojej vláde, že chcú, aby vyriešila problém so streľbou na školách a verejných priestranstvách. Študenti, rodičia ale aj učitelia jasne povedali, že im už nestačia reči, ale očakávajú konkrétne kroky. Pretože politici sú tu na to, aby počúvali hlas ľudí. A to je náš odkaz pre Slovensko v dnešných dňoch. Politici, ktorí prestali počúvať ľudí a neriešia ich problémy, ale len svoje záujmy nie sú zástupcami svojich voličov a nemajú vo vláde čo robiť. Držíme Vám palce a veríme, že sa podarí dosiahnuť, aby sa Slovensko stalo krajinou, v ktorej budú občania spokojní, ale zároveň stále pripravení nahlas a jasne povedať politikom: stačilo.

Den Haag, Holandsko

Aj my, ktorí momentálne žijeme v Holandsku, prežívame intenzívne dnešné udalosti s Vami. Jasne tu vidíme, že čestnosť je v osobnom aj politickom živote extrémne dôležitá. Len pred mesiacom v Holandsku rezignoval minister zahraničných vecí, pretože si vymyslel drobnú historku o svojom stretnutí s Putinom. Bolo zrejmé, že po prvom klamstve mu už ľudia nikdy nebudú dôverovať. Jediná možnosť pre neho bolo odstúpenie.

Je pre nás veľmi ťažké Holanďanom vysvetliť, že na Slovensku môže premiér, minister, poslanec alebo starosta pokračovať dlhé roky vo verejnej službe napriek ich opakovaným klamstvám. Nerozumejú tiež, ako môžu títo verejní činitelia ignorovať otázky novinárov.

Chceli by sme, aby sa aj na Slovensku stratila tolerancia ku klamstvám a podvodom. V malom aj veľkom. V škole, pri čakaní na vyšetrenie u lekára alebo pri veľkých verejných obstarávaniach. Vytvorme čestné a slušné Slovensko! Všetkých Vás pozdravujeme z Haagu.

Paríž, Francúzsko

Ahoj Slovensko, pozdravujeme Vás z Paríža. Aj keď sme ďaleko, situáciu na Slovensku prežívame veľmi intenzívne. Robíme všetko preto, aby Slovensko bolo slušnou a spravodlivou krajinou. Krajinou, kde daňový podvod je zločin, za ktorý aj najvyšší štátny predstaviteľ môže skončiť vo väzení. Ako tu vo Francúzsku.

V roku 2013 bol minister pre rozpočet odvolaný z dôvodu podozrenia z daňových podvodov a preto, že sa zistilo, že vlastní tajný účet v daňovom raji. V roku 2016 bol odsúdený na 3 roky väzenia a zároveň sa francúzsky prezident (ktorý má podobné právomoci ako u náš premiér) ospravedlnil národu za to, že mal takéhoto človeka vo svojej vláde. Kauzu pomohla odhaliť skupina nezávislých investigatívnych novinárov – Mediapart. Zdá sa vám takéto niečo na Slovensku ako utópia? Dnes možno áno, ale ak spoločne spravíme všetko pre slušné Slovensko, tak veríme, že takýto akt politickej kultúry bude možný aj u nás. Slušné a spravodlivé Slovensko je dnes v našich rukách, sme v tom s Vami aj tu v Paríži.

Berlin, Nemecko

Vláda ma pracovať pre občanov. Tí si ale aktívnym prístupom k politike musia vytvárať politické prostredie, v ktorom žijú. Či už je to svojou pravidelnou účasťou na voľbách, alebo denným študovaním podložených informácií. Tak, ako by mala byť konverzácia medzi občanmi transparentná, slušná a bez lží a hoaxov, tak rovnakú by sme mali žiadať od vlády a politikov. Medzičlánkom takejto komunikácie by mali byť aj médiá, ktoré nesú za adekvátnu komunikáciu veľkú zodpovednosť.

Ozdravenie verejných inštitúcií a nové zákony, ale tiež aj aktívny prístup občanov, musí zabezpečiť dobrý kontrolný systém, aby sme takúto komunikáciu dosiahli. Sme si istí, že toto všetko sme schopní zvládnuť a zanechať aspoň základy našich cieľov pre ďalšie generácie. Sme síce ďaleko, ale srdcom zostávame s Vami aj tu v Berlíne.

Kodaň a Odense, Dánsko

Milí demonštranti na Slovensku. Hlásime sa z Dánska, z krajiny s najmenšou korupciou a najhorším počasím, aby sme Vám vyjadrili plnú podporu. Aj keď už nejakú dobu nežijeme na Slovensku, záleží nám na tom, čo sa na doma deje. Mnohí z nás sem prišli, pretože podmienky na Slovensku na vzdelanie, prácu, či podnikanie nie sú také dobré a na tak vysokej úrovni, akú by sme si želali. Tu v Dánsku máme však možnosť vidieť presný opak. Je tu nielen školstvo na top úrovni, ale aj občania, ktorí veria vo svoj štát a sú naň právom hrdí.

V Dánsku sa za veľký problém považuje už aj to, keď si politik nechá preplatiť večeru, ktorá nesúvisí s prácou. Korupciu sami občania nepripúšťajú, pretože si uvedomujú, že štát je ich spoločným vlastníctvom. A toto posolstvo by sme chceli priniesť aj na Slovensko! Nesmieme dopustiť, aby nám našu krajinu ukradli pochybní politici bez štipky svedomia či morálky, napojení na mafiu!
Väčšina z nás sa jedného dňa chce vrátiť. A chceme sa vrátiť na slušné Slovensko! Je preto na nás všetkých, aby sme dokončili prerod, ktorý započala predošlá generácia ešte v novembri ‘89. Nevzdávajme sa!

Štokholm, Švédsko

Aj my, Slováci v Štokholme, by sme chceli domov poslať jasný odkaz, že stojíme za Vami a že nám, tak ako aj vám, nie je jedno, ako je naša krajina spravovaná. Aj napriek všetkým spoločenským vymoženostiam, vysokej životnej úrovni či politickej kultúre si len ťažko dokážeme predstaviť, že by inak občiansky aktívni Švédi dokázali to, čo sa Vám podarilo minulý piatok doma. Napriek všetkým negatívnym udalostiam, ktoré sa za posledných pár týždňov stali, ste sa po celom Slovensku dokázali spojiť takým neuveriteľným spôsobom, že z toho vznikol najsilnejší občiansky hlas v histórii samostatného Slovenska. Všimla si to aj švédska televízia, ktorá na Slovensko za týmto účelom vyslala svoj štáb a vyjadrila voči tejto iniciatíve veľký rešpekt. Sme v tom s vami a v piatok rovnako ako vy vyjdeme do ulíc, pretože VY idete príkladom NÁM. Sme na vás veľmi pyšní. Slováci v Štokholme.

Praha, Česká republika

Česká spoločnosť s obavami vníma vývoj na Slovensku. Cítia s našou bolesťou za stratu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vraždu novinára vnímajú ako jednoznačný útok na slobodu slova a útok na médiá. V Prahe ale aj v iných mestách ČR sa preto v posledných dňoch spieva často česká hymna nasledovaná slovenskou hymnou. Česi spolu so Slovákmi demonštrujú bok po boku za problémy, ktoré ohrozujú slobodu médií i demokraciu v Čechách i na Slovensku. Česká verejnosť v týchto dňoch bojuje predovšetkým za nezávislosť polície, ktorú sme na Slovensku už dávno stratili a za slobodu slova, ktorá utrpela veľkú ranu vraždou Jána Kuciaka.

Snáď najdôležitejšie poučenie dnešných dní z Česka je, že občianska spoločnosť je silná, ak sa menšie i väčšie iniciatívy dokážu zjednotiť. Musíme byť jasní pri formulovaní cieľov a sebavedomí v ich presadzovaní v dialógu s politikmi. Potom budú politici slúžiť občanom, a nie naopak.

Požadujeme väčšie možnosti pre zapojenie občanov SR do vecí verejných. Preto presadzujeme zmenu volebného zákona, ktorá nám umožní voliť vo všetkých voľbách aj zo zahraničia a bierame podpisy v online petícii www.SrdcomDoma.sk.

Varšava + Krakov, Poľsko

Poľsko, podobne ako Slovensko, sa stále má čo učiť ohľadom rozvoja a napredovania politickej kultúry. Avšak (nehovoriac o mentalite alebo histórii, ktorú má každá krajina svoju vlastnú), aj u našich severných susedov by sa dalo nájsť niekoľko príkladov, z ktorých by sa slovenskí politici mohli inšpirovať. Pri novej vláde podali demisiu ministri, s ktorými boli spájané najväčšie škandály. Demisiu podali minister zahraničia, pretože sa pomýlil pri názve krajiny v Karibiku; minister obrany, ktorý veril, že tragédia pádu vládneho lietadla bola konšpirácia; či minister životného prostredia, ktorý obhajoval nelegálnu ťažbu v Bieloviežskom pralese. Rovnako nás predbehli v efektívnom využívaní eurofondov, čo je možné pocítiť na lepšej infraštruktúre. Bratislava má bohužiaľ čo doháňať oproti modernej Varšave. Z krajiny, v ktorej žijeme, však poznáme aj situáciu, kde ústavní činitelia len vykonávajú vôľu ľudí v pozadí. Nechceme netransparentnosť, nechceme zákulisné hry, nechceme model Kaczyński.

Tartu, Estónsko

Estónsko je podobne ako Slovensko postkomunistická krajina. V mnohom by však pre nás mohla byť príkladom. Okrem známeho e-governmentu, ktorý bol na rozdiel od toho slovenského lacnejší a skutočne dobre funguje, má Estónsko aj politickú kultúru. Vlani napríklad odstúpil minister Mikhail Korb, po tom ako sa neobratne vyjadril, že nepodporuje členstvo Estónska v NATO. Uznal, že jeho vyjadrenie bolo chybou a je v rozpore so základnými princípmi, na ktorých stojí estónska obrananá politika. Bez toho aby bol podozrivý z korupcie, bez toho aby ho vyšetroval prokurátor, bez toho aby vyhnal do ulíc tisíce ľudí.

Vytrvajme!

Leave a Reply