Nestrácajme čas! Zastavme ťažbu a spaľovanie hnedého uhlia

Nováky dusia okolie jedovatým dymom zo spaľovanie nekvalitného hnedého uhlia

Nestrácajme čas! Zastavme ťažbu a spaľovanie hnedého uhlia

– tlačová správa –

Občania združení v spolku Pražská kaviareň sa pripájajú k výzve “Nestrácajme čas!”

Žiadame vládu Slovenskej republiky, aby zaistila ukončenie ťažby hnedého uhlia na Slovensku do roku 2020 a zároveň vypracovala program rozvoja dotknutých regiónov.  Vláda musí zaistiť náhradné zdroje elektrickej energie za všetky elektrárne spaľujúce uhlie na území Slovenska.

Požadujeme nielen  podporu vlády pri rekvalifikácii pracovníkov, ale aj podporu pri vytváraní pracovných miest na ich nové uplatnenie v regiónoch, v ktorých dnes žijú.

Praha, ČR, 4.12.2018

Spolok občanov SR združených v spolku Pražská kaviareň sa pripája k výzve “Nestrácajme čas!”, zverejnenej na stránke https://nestracajmecas.sk/.

Varovanie Medzivládneho panelu OSN pre klimatickú zmenu berieme veľmi vážne. Podľa vedcov zostáva posledných dvanásť rokov na odklon od fosílnych palív inak globálne otepľovanie prekročí kritickú hranicu 1,5 stupňa Celzia. Dvanásť rokov! To sa predsa týka nás všetkých. Uhoľné elektrárne dnes na Slovensku produkujú necelých 20% výroby energie. Je jasné, že ich existenciou viac strácame ako získavame. Romantická éra parných lokomotív je dávno za nami, nikomu z nás by ani nenapadlo cestovať nimi na dlhé trasy a dýchať dusivý dym, ktorý sa vinie z ich komína. Vypúšťanie nebezpečných, toxických škodlivín do ovzdušia, vody a pôdy a produkcia mnohých ton odpadu sa nás akoby netýka – o to by sa predsa mala starať vláda. Tá však nepohne ani prstom, pokiaľ ju k tomu nedonútime verejnou diskusiou. Postavme sa za to, čo je naozaj dôležité pre zdravie nás a našich detí a nakopnime vládu k činom. Ako? Stačí sa pripojiť k Hromadnej pripomienke Ekofóra práve teraz a práve tu:

http://www.ekoforum.sk/peticia/vhz?fbclid=IwAR1KLJJWQ_HSXIqObuq6N5Kxx2TKy2qojINldbnMTn4qu9Pnm15krJ4cI9M

Vzhľadom na prebiehajúci legislatívny proces zaoberajúci sa transformáciou regiónu Horná Nitra, žiadame vládu Slovenskej republiky, aby zaistila ukončenie ťažby hnedého uhlia na Slovensku do roku 2020 a ďalej zastavenie výroby elektrickej energie z uhlia. Je v záujme každého z nás, aby sa Slovensko v medzinárodnom spoločenstve stalo priekopníkom v presadzovaní čistých zdrojov energie a aby žiadalo takéto konanie aj od iných krajín EÚ a medzinárodného spoločenstva. Toto je medzinárodná agenda, ktorá musí dostať prioritu našej vlády.

Tak nestrácajme čas. Zdravie máme len jedno! Neskracujme život sebe a svojim deťom svojou krátkozrakosťou!

spolok Pražská kaviareň

Leave a Reply